حدود ۹ سال است که پرونده شهر تاریخی یزد در لیست میراث موقت جهانی قرار دارد اما امروز در چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث جهانی بالاخره اسم این شهر به عنوان یکی از بزرگ  ترین شهرهای خشتی جهان در لیست یونسکو قرار گرفت. با وجودی که قبل از آغاز اجلاس نگرانی هایی از بابت ایرادات یونسکو به تعدادی از ساخت و سازها در بافت تاریخی شهر وجود داشت اما در اجلاس لهستان این شهر به ثبت یونسکو رسید.

بافت تاریخی شهر یزد با مساحتی در حدود ۸۰۰ هکتار گسترده ترین و اصولی ترین بافت تاریخ ایران است که به عنوان دومین بافت خشتی دنیا و دست نخورده ترین بافت تاریخی کشور به شماره ۱۵۰۰۰ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

گفتنی است که در سال های قبل ساخت و سازهای غیر اصولی در یزد معضلی جدی برای به ثبت رسیدن این شهر بودند. چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو از ۱۱ تیر در شهر کراکوف لهستان در حال برگزاری است و در این مدت تعدادی از آثار دنیا به ثبت جهانی می رسند.

به نقل از ایسنا:

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان و مدیران شهر یزد بدانند یزدِ دیروز با یزدِ امروز متفاوت است و ثبت جهانی یزد، آغاز یک راه خطیر است.

محمدرضا تابش در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به ثبت شهر یزد، به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو اظهار کرد: ثبت جهانی شهر یزد یعنی این که ارزش های جهانیِ یزد از سوی دنیا احراز شده است و از این به بعد، حفاظت و مدیریت این شهر بایستی مطابق با استانداردهای یونسکو در اندازه های یک شهر جهانی باشد؛ چرا که امروز یزد یک شهر جهانی است و باید با شیوه‌ها و مبانی و روش‌های جهانی نیز مدیریت شود.

وی با تاکید بر اینکه مواریث فرهنگی و بشری وجه مشترکی از حضور و بروز جوامع بشری برای تعامل و نزدیکی بیشتر و منادی صلح و صفا و صمیمت میان جوامع محسوب می شوند گفت: این گنجینه‌های فرهنگی نموداری از مناسبات اجتماعی جوامع محلی، تراوش‌های ذهنی و آئینی سازندگان آن و در نهایت آیینه‌ای تمام نما از تعامل انسان با محیط پیرامون خود هستند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: بافت تاریخی شهر یزد با در برداشتن ارزش‌های فرهیخته مدنیت، معماری و حفظ آداب و رسوم و فرهنگ عامه خود، به عنوان اولین نمونه از بافت‌های تاریخی زنده و مسکونی در جهان، در فهرست میراث جهانی و بشری یونسکو قرار گرفت، بافت هزارساله‌ای که گنجینه‌ای از شاخص‌ترین فرم‌های معماری، سرشار از سنت های آیینی و شفاهی و در نهایت یک نمونه‌ای ملموس و قابل استناد به تلاش برای زندگی بهتر در قلب کویر مرکزی ایران است. بادگیرها، زنجیره پیچیده مسیر قنات ها و استفاده از خشت و گل در معماری اصیل این بافت تاریخی از جمله شاخص ها و نقاط برجسته این بافت فرهنگی شاخص است.

تابش در پایان این موفقیت عظیم و غرور آفرین را به همه مجموعه مدیریت استان و دست اندرکاران و کارشناسان و پژوهشگران این پرونده بزرگ که به گفته وی مدت‌هاست با تلاش شبانه روزی، تهیه و تدوین آن را به سرانجام رساندند، تبریک گفت و افزود: امیدوارم با جهانی شدن بافت تاریخی شهر یزد هرچه بیشتر چهره انسانی، شریف و صلح طلب مردم ایران و استان و شهر تاریخی یزد که خاستگاه بزرگ مردانی عالم و صلح جو است به جهانیان معرفی شود و با تحکیم پیوندهای فرهنگی میان جوامع بشری در مسیر آینده‌ای عاری از جنگ و نابودی بنیان‌های مدنیت و دستیابی به جامعه‌ای که گفت‌وگو بر تقابل و صلح بر جنگ در آن فایق آید، گام برداریم.

نماینده تفت و میبد ثبت جهانی شهر یزد به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو را فرصت گرانبهایی برای آشنایی ملل دنیا با رفتار نوع دوستانه ایرانیان دانست که ندای عدالت طلبی و آزادی خواهی ایران را به سرتاسر جهان برسانند.

به گزارش ایسنا، پیام کمال دهقانی در پی ثبت شهر یزد در فهرست میراث جهانی یونسکو به شرح زیر است:

«بسمه تعالی

ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد از سوی یونسکو، فرصت گرانبهایی در پیش روی ما قرار می دهد که شکوفایی هر چه بیشتر و بهتر پتانسیل ها و ظرفیت های استان را در زمینه های فرهنگی، گردشگری، عمرانی و اقتصادی فراهم می سازد که ضرورت بهره گیری بهتر و با برنامه از این فرصت را دوچندان می نماید.

بدیهی است آشنایی ملل دنیا با رفتار نوع دوستانه ما ایرانیان که برگرفته از فرهنگ تعامل، تساهل و مدارایی است که ریشه در آموزه های اسلامی، ایرانی دارد، آنان را به سفیران فرهنگی تبدیل خواهد نمود که ندای عدالت طلبی و آزادی خواهی ایران را به سرتا سر جهان خواهند رسانید.

این جانب بر خود لازم می دانم ضمن تبریک این موفقیت ملی به مردم استان، مراتب امتنان و تشکر خود را از کلیه عزیزانی که در روند پر زحمت ثبت جهانی تلاش مستمر و بی وقفه داشتند، از استاندار و معاونین ایشان و مدیران سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت امور خارجه و سایر دستگاه های مربوطه که در تحقق این رویداد بزرگ و موفقیت کم نظیر سهیم بودند ابراز دارم.

کمال دهقانی فیروز آبادی
نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی»