برلین، پایتخت آلمان و بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور به حساب می آید . این شهر داری گذشته ای تلخ بوده است  اما امروزه می‌تواند جذب کننده  بسیاری از گردشگران باشد و تجربه‌ی شیرینی برای آن‌ها به یادگار بگذارد.

برلین، پایتخت آلمان، بزرگ‌ترین شهر ، مرکز اصلی سیاست، فرهنگ، رسانه و علم میباشد. از جشنواره‌های مشهور این شهر می‌توان به اپرای مشهور برلین و ارکستر سمفونیک برلین اشاره نمود. برلین ویترین هنری متنوعی هم دارد که از آن جمله می‌توان از صدها گالری، رویداد و موزه  نام برد، مثل آنچه که در اطراف «جزیره‌ی موزه‌» این شهر قرار دارد و در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

برای اولین بار در قرن ۱۳ از برلین در تاریخ نام برده شده است و در سال ۱۸۷۱، این شهر به پایتخت امپراطوری آلمان تبدیل شد. علاوه بر  ویرانی‌های جنگ جهانی دوم و به دنبال آن خرابی دیوار برلین، این شهر امروزه دوباره ساخته شده و همچون سندی میباشد برای اهمیت اقتصادی و فرهنگی این کشور. برلین ترکیبی از معماری کلاسیک و مدرن، سرگرمی‌های پویا، مغازه‌ها و انواع مختلفی از نهادهای ورزشی و فرهنگی میباشد.

نمیتوان برلین را بدون دروازه‌ی براندنبورگ (Brandenburger Tor) تصور کرد؛ این بنا مدت‌ها است شناخته‌شده‌ترین بنای تاریخی شهر و پاسخی به طاق پیروزی در پاریس میباشد. برای طراحی این دروازه از بنای آکروپلیس در آتن الگو گرفته شده و در سال ۱۷۹۱، برای پادشاه فریدریش ویلهلم دوم ساخته میشود . دروازه‌ی براندنبورگ ۲۶ متر ارتفاع دارد  و در خیابان Pariser Platz قرار گرفته است و می‌توان آن را اولین سازه‌ی نئوکلاسیک برلین شناخت، به خصوص به دلیل داشتن ارابه‌ با ۴ اسب، ساختمانی برای نگهبانان و ۴ ستون بزرگ در هر طرف که ۵ گذرگاه برای عبور و مرور ایجاد کرده است (رفت و آمد خاندان سلطنتی از گذرگاه گاه اول بوده است )

بیل کلینتون و باراک اوباما ازاین دروازه بازدید کرده‌اند.

بین رودخانه‌ی اسپری و Kupfergraben، کانالی جود دارد به طول ۴۰۰ متر ؛ جزیره‌ی موزه منطقه‌ی فوق‌العاده‌ای در برلین برای گشت و گذار و کاوش میباشد. اینجا می‌توانید بسیاری از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین موزه‌های شهر را بیابید که شامل موزه‌ی قدیمی (Altes Museum) می‌شود که در سال ۱۸۳۰ ساخته شد و محل نگهداری جواهرات و دیگر گنجینه‌های سلطنتی میباشد. بعدها موزه‌ی جدید (Neues Museum) در سال ۱۸۵۵ ساخته شد و به دنبال آن گالری ملی را در سال ۱۸۷۶ بنا کردند؛ موزه‌ی Bode  نیز در سال ۱۹۰۴ ساخته شده که یکی از بهترین مجموعه‌های آثار تاریخی و عتیقه‌ی شهر در آن به نمایش گذاشته میشود.

اگر به دلیل محدودیت زمانی فقط می‌توانید از یک یا دو موزه بازدید کنید، حتما موزه‌ی Pergamon  را انتخاب کنید که در آن می‌توانید ساختمان بازسازی‌شده‌ی تاریخی از خاورمیانه را به تماشا کنید. علاقه‌مندان به هنر هم می‌توانند از گالری ملی (Alte Nationalgalerie) بازدید کنند که مجموعه‌ایی زیبا از نقاشی‌های قرن نوزدهم در معرض دید عموم قرار گرفته شده است. به تمامی این جزئیات باید این حقیقت را هم اضافه کنیم که در جزیره‌ی موزه هیچ ترافیکی وجود ندارد.

تاریخ چه المان