ساحل کاپوچینو در کیپ تاون آفریقای جنوبی

کاپوچینو یکی از پدیده های طبیعی بسیار نادر است که در چند دوره در نقاط مختلف جهان اتفاق می افتد. در شهر کیپ تاون آفریقای جنوبی تقریبا هر ده سال یک بار این پدیده به وجود می آید که آخرین بار در سال ۲۰۰۸ ثبت شده است. شباهت زیاد این اثر با یک فنجان کاپوچینو به قدری زیاد است که به مرور زمان به ساحل کاپوچینو معروف شد. این ساحل ها که بر اثر فوم دریایی ایجاد می شوند برخلاف ظاهر زیبایشان می توانند بسیار مضر باشند. با آوای تمدن همراه شوید تا در مورد ساحل کاپوچینو و عوامل به وجود آمدن آن اطلاعات بیشتری کسب کنیم.


هر بار که این اتفاق می افتد به نظر می رسد که اقیانوس به یک فنجان غول پیکر کاپوچینو تبدیل شده است، که کف روی آن فنجان به تمام ساحل و حتی برخی از خیابان ها کشیده می شود. این نمایش عجیب طبیعت، گاه به گاه در سواحل کیپ تاون و البته مناطق متفاوتی از جهان اتفاق می افتد. ساحل در حومه شهر به یک فنجان فوم تبدیل می شود، مردم می گویند که انگار دریا ناگهان خود را به دیوانگی می زند. افراد زیادی از این اتفاق شگفت زده می شوند تا جایی که وقتی اولین بار این پدیده رخ داد اخبارش در سراسر جهان شنیده می شد. گاهی مردم زیادی علاقه داشتند که حتی در این ساحل شنا کنند

با این حال چه چیزی باعث این پدیده شد؟ به نظر می رسد که انواع ناخالصی های موجود در آب دریا، با مقادیر مناسبی ترکیب شده و با حرکت قدرتمند امواج متزلزل گشته و حباب ها را تشکیل می دهند. بیشتر مردم از این اتفاق وحشت زده می شدند و دوست داشتند که هر چه زودتر از این فوم رهایی پیدا کنند. اگرچه همیشه افرادی هم هستند که ماجراجویی را به سکون ترجیح میدهند. البته آن هایی که در این فوم ها غلط می زدند هرگز اطلاع نداشتند که مواد تشکیل دهند آن ها چیست. موادی مانند ترشحات علف های هرز، مواد شیمیایی، گیاهان مرده و رسوبات موجودات دریایی به تشکیل این کاپوچینو کمک می کنند. یا این حال این فوم دریایی تنها در کیپ تاون اتفاق نمی افتد. در ادامه به طرز شکل گیری این پدیده می پردازیم.

فوم دریایی چیست و چه چیزی باعث شکل گرفتن آن می شود؟

فوم دریایی یک پدیده طبیعی در اقیانوس است که شامل شکل گیری ماده سفید رنگی است که روی سطح آب شناور می شود و در سواحل دریا انباشته می شود. شکل گیری فوم دریایی در نقاط مختلف جهان دیده می شود و حتی امروز نیز مردم را فریب می‌دهد.

ساحل یامبا، واقع در جنوب شرقی استرالیا، نیو ساوت ولز، در سراسر جهان برای پدیده طبیعی فوم دریایی شناخته شده است. این پدیده شهر یامبا را در نقشه جهانی جذب گردشگران و علاقه مندانی نه فقط از سایر نقاط استرالیا بلکه از کشورهای دیگر نیز قرار داده است.

شکل گیری فوم در دریا در ساحل یامبا با این حال فقط یک نمونه از تشکیل فوم دریایی است. این پدیده به یک مکان یا محل بومی خلاصه نمی شود و می تواند در هر نقطه از جهان شکل بگیرد.

فوم دریایی چطور شکل می گیرد؟

سوال این است که این فوم به چه صورتی شکل می گیرد تا ساحلی مثل ساحل کاپوچینو را بسازد؟ پاسخ به این سوال این است که فاکتورهای بسیاری برای تشکیل این فوم وجود دارند که البته در حال حاضر دانشمندان در حال مطالعه راه حل هایی برای رهایی از این پدیده هستند.

برای شروع می توان گفت که دو نوع فوم دریایی وجود دارد که می توانند در نقاط مختلف تشکیل شود: فوم سفید و فوم  قهوه ای.

فوم قهوه ای که بعضی اوقات به عنوان «جزر و مد قرمز» نامیده می شود، در اثر وجود مواد زائد ایجاد شده توسط فعالیت های انسانی به وجود می آید. بعضی محققان همچنین اضافه می کنند که حضور یک جلبک تک سلولی – فیتوپلانکتون – می تواند فوم را به رنگ قرمز یا قهوه ای برساند. مواردی که در ادامه آورده شده اند، علل تشکیل فوم قهوه ای می باشند:

تجزیه مواد داخل دریاها مانند گیاهان، حیوانات و مواد دفع شده که توسط حرکت مداوم جزر و مد باعث ایجاد حباب‌های هوا شده و در زیر امواج دریا باقی می ماند. این مواد زمانی که جریان های آب هستند، به سمت ساحل حرکت می کنند. موج ها کف دار هستند و زمانی که به ساحل برخورد می کنند کف موج ها با آن ها مخلوط شده و این پدیده به وجود می آید.
  • مورد دیگر جلبک تک سلولی است که بسیار خرد شده است و به عنوان یک عامل فوم دریایی به حساب می آید، زیرا ماده پودری آن یک پروتئین فوم شکل را ایجاد می کند که با برخود به ساحل مانند ساحل کاپوچینو می شود.
  • تخلیه مواد شیمیایی و فاضلاب توسط کارخانه های صنعتی به اقیانوس ها و دریاها باعث ایجاد چنین فومی در دریا می شود.
خطرات فوم دریایی و ساحل کاپوچینو

حضور فوم دریایی بسیار خطرناک است زیرا حاوی مواد مضری است که می تواند نه تنها به مردم محلی بلکه همچنین پرندگان و موجودات دیگر آسیب برساند. این امر می تواند به مشکلات بهداشتی و همچنین مشکلات مربوط به حضور دیگر موجودات مضری منجر شود که می توانند در این فوم پنهان شود و باعث آسیب جبران ناپذیری به بومیان شود. در اوایل شاید مردم از دست زدن به این فوم ها لذت می بردند اما به مرور که آگاهی ها بیشتر شد، افراد از آن جا دوری می کنند.

در حالی که این پدیده جذاب است، وجود داشتن این فوم در دریا نشانه هایی از مشکلات بزرگتری است که می تواند به مردم ساکن در نزدیکی ساحل آسیب بزند. محققان می گویند از آن جایی که عوامل دریایی و وجود موجودات آبزی که به این پدیده منجر می شوند را نمی توان کنترل کرد، بهتر است عوامل انسانی نظیر فاضلاب کارخانه ها را برای جلوگیری از این اتفاق بیشتر مدیریت کرد. ساحل کاپوچینو شاید به نظر زیبا و هیجان انگیز باشد اما باید بدانیم که مضراتی که این پدیده برای انسان دارد بسیار جبران ناپذیر می باشد.

درباره ی آفریقای جنوبی