شهر آنتالیا

شهر آنتالیا مرکز استان آنتالیا در ترکیه از کوههای توروس با پوشش گیاهی از درختان کاج به سمت پایین جایی که دریای زلال و جوشان مدیترانه قرار گرفته امتداد یافته است و به خط ساحلی نامنظم خلیج دور دست منتهی شده است.

آنتالیا مرکز صنعت توریست و گردشگری کشور ترکیه است و ۳۰ درصد از کل توریست های  خارجی ترکیه به این شهر وارد می‌شوند. کل استان آنتالیا دارای ۶۵۷ کیلومتر ساحل است که پلاژها، بندرها و شهرهای باستانی زیادی در کنار آن قرار دارد از جمله محل باستانی زانتوس که در فهرست میراث جهانی قرار دارد. موقعیت جغرافیایی این شهر در منطقه دریای مدیترانه واقع شده، در شرق آنتالیا شهرهای مرسین و کارامان، در شمال  قونیه، اسپارتا و بوردور، در غربش موغلا و در جنوب دریای مدیترانه می باشد.

تاریخچه شهر آنتالیا

بر اساس شواهد موجود آتالوس دوم Attalos  شهر آنتالیا را در ۱۵۰ سال قبل از میلاد ساخته و به تبعیت از نام خود ، آن را آتالیا Attalia نامیده است. گفته می شود، قدمت اینشهر به سیصد سال قبل از میلاد مسیح بر میگردد. بعد از دو بخش شدن امپراتوری روم ، آنتالیا قسمتی از مناطق روم شرقی یا بیزانس شد. با قدرت یافتن حکومت های اسلامی ، مسلمانان به مرور ناحیه های تحت سلطه ی روم شرقی را در اختیار گرفتند. سلجوقیان آنتالیا را در سال ۱۲۰۷ تصرف کردند. در نیمه اول قرن ۱۳ ، آنتالیا جزء ایستگاه های اصلی کاروان های تجاری بود . با بوجود آمدن امپراطوری عثمانی در ترکیه، آنتالیا در سال ۱۳۹۱ به تصرف عثمانی ها در آمد و حدود پنج قرن در اختیار آنان بود. در طی جنگ جهانی اول ، متفقین فاتح ، امپراتوری شکست خورده عثمانی را تجزیه کردند. در سال ۱۹۲۱، نیروی نظامی تحت فرمان آتاتورک ، شهر آنتالیا را از اشغال ایتالیایی ها آزاد کرد و به اشغال بیگانگان در آناتولی پایان داد. به این ترتیب ، آنتالیا بخشی از جمهوری ترکیه شد.